Kurátor projektu Umenie na mieste X Peter Megyeši vidí dúhu ako symbol nádeje a promienku toho, že po každom daždi vyjde slnko. Prečítaj si celé jeho vyjadrenie k dielu nižšie a príď si pozrieť dielo v akomkoľvek počasí aj na vlastné oči.
„Dielo Jozefa Piláta, situované v lokalite Košiarny briežok v Smižanoch, nesie poetický názvov Dúha vodu pije, ktorý je prepožičaný z ľudovej pranostiky. Inštalácia je vytvorená prevažne z recyklovaného stavebného materiálu pôvodnej drevenej ľudovej architektúry.
Pilát prináša do krajiny výrazný objekt na pomedzí monumentálneho krajinného sochárstva a architektúry rozhľadne. Elementárny tvar oblúka, v spojení so zvoleným materiálom a špecifickou konštrukciou, prináša okrem funkcie rozhľadne aj viacero pozitívnych asociácií a významov. Archetypálny oblúk pripomína nielen dúhu, ale aj predstavu nebeskej klenby.
Dúha prepája oblohu a zem, je prísľubom a symbolom nádeje, spája sa so šťastím, zjednotením a výnimočným okamihom. Pripomína, že po každom daždi sa opäť objaví slnko.
Oblúk, v autorovej koncepcii prepájajúci kultúru a prírodu, umožňuje návštevníčkam a návštevníkom vstúpiť do svojho vnútra a sledovať okolitú krajinu a pohyb slnka z medzipriestoru medzi nebom a zemou.
Materiál diela Dúha vodu pije pochádza z chalupy autorovej prababičky a pri jeho vzniku sa uplatňujú pôvodné stavebné postupy. Autor tak drevenej guľatine dáva nové využitie a zmysel, čím sa vytvára aj pomyselný oblúk medzi minulosťou a súčasnosťou.”
autor: Jozef Pilát – https://www.facebook.com/profile.php?id=100090625023788
Všetky diela a tipy na atrakcie v ich okolí nájdeš na www.umenienamieste.sk
–
–