Podkategória: Ľudová architektúra
Lokalizácia: Dolný Zemplín
Všeobecné informácie
V Tokajskej oblasti sa nachádzajú stredoveké a novoveké tufové vínne pivnice, ktoré patria medzi národné kultúrne pamiatky.
Prvé pivnice vznikli už 12. storočí a následne v 13. storočí, keď ich miestni obyvatelia začali budovať ako úkryty pred mongolským vojskom vedeným Chánom Batu (Batuchán).
Celkový počet týchto kultúrnych pamiatok je 36 pivníc.
V obci Veľká Tŕňa je to 33 pivníc, jedna pivnica je v obci Viničky a dve pivnice sa nachádzajú v obci Malá Tŕňa.
Tufové pivnice z obce Malá Tŕňa patria spoločnostiam Tokaj&CO s.r.o. ( pochádza až 12. storočia ) a TOKAJ MACIK WINERY (pochádza zo 16. storočia).
Pivnica z obce Viničky patrí spoločnosti Chateau Viničky (pochádza zo 16. storočia).
Tuf
Tuf je vulkanický sediment a usadená hornina vulkanického pôvodu, zložená z jemnozrnných sopečných vyvrhlín, hlavne sopečného popola a prachu prípadne pemzy.
V tufových pivniciach je najlepšia klíma pre víno, kde celý rok sa tu drží stabilná teplota, čo napomáha k dokonalému zretiu tohto alkoholického nápoja.
Neskôr sa začali stavať andezitom vystužené pivnice.
Historická pivnica Tokaj & CO s.r.o.
Najstaršia a zároveň aj najväčšia tufová pivnica na slovenskej strane tokajskej oblasti je pivnica spoločnosti Tokaj&CO s.r.o., ktorej chodby majú dĺžku cez 2,5 km a je v nej uložených cez 1 500 dubových sudov.
Pivnica bola vyhĺbená v hĺbke až 14 metrov do tufového podložia na prelome 15. a 16. storočia na mieste starej pivnice
V najstaršej chodbe pivničného komplexu sa nachádza vzácny pôvodný nápis, podľa indícií v hlaholike, čo by znamená, že pivnica je ešte staršieho dáta (stredovek 12. storočie).
Historická stredoveká pivnica bola vyhlásená dňa 07.09.1984 za Národnú kultúrnu pamiatku.
Viac info: Tokaj & CO s.r.o.(čítaj viac v novom okne…)
Historická pivnica TOKAJ MACIK WINERY
Tufová pivnica patrí v súčasnosti spoločnoasti TOKAJ MACIK WINERY, v ktorej sa nachádza jedna z najväčšich vinných bánk na Tokaji.
V tejto ručne vytesanej vínnej pivnici je uložených skoro 100 000 fliaš tokajského vína.
História pivnice siaha až do čias vpádu tureckých vojsk na naše územie v 16. storočí, ale jej vznik pravdepodobne siaha až do 13. storočia.
Viac info o pivnici:
Historická pivnica Chateau Viničky
Spoločnosť Chateau Viničky je vlastníkom tufovej pivnice s 12 chodbami o celkovej dĺžke 1500 m a hlbokej 30 metrov, ktorej história siaha až do 16. storočia z čias tureckých vpádov.
Pri tejto pivnici sa taktiež predpokladá, že je taktiež zo staršieho dáta.
História pivnice je spätá na tradíciu rodiny baróna Vécsey z roku 1700, ktorí boli majiteľmi nádhernej tufovej pivnice, súčasnej pýchy vinárstva.
Viac info: Historická pivnica Chateau Viničky (čítaj viac info v novom okne…)
Pamiatková zóna vo Veľkej Tŕni
Územie tokajských pivníc vo Veľkej Tŕni bolo vyhlásené za pamiatkovú zónu.
Vínne pivnice v obci Veľká Tŕňa vznikli až koncom 16.storočia.
Významný podiel na vznik pivníc mal vpád Turkov do Uhorska v roku 1526.
Turci vedený sultánom Sulejman I. ( * 1494 do + 1566) vtedy zaútočili prvý krát na Uhorsko a v bitke pri Moháči, ktorá sa odohrala dňa 29. augusta 1526 porazili na hlavu vojsko uhorského kráľa Ľudovíta II. (* 1506 do + 1526) a jeho feudálov.
Pod zástavami kráľa Ľudovíta II. (* 1506 do + 1526) vtedy bojovalo a padlo aj mnoho českých, moravských a poľských vojakov.
Mladý kráľ Ľudovít II. zahynul na bezhlavom úteku v moháčskych močariskách.
Následne išlo Turecko pod vedením sultána Sulejmana I. na pomoc sedmohradskému vojvodovi Jánovi Zápoľskému ( Ján I. Zápoľský *1487 do + 1640, kandidát na uhorský trón) proti Ferdinandovi I. (* 1503 do +1564).
Vpád Turkov do Uhorska mal za následok plienenie krajiny.
To malo za následok, že nasledujúcich približne 160 rokov zostala celá oblasť južného a stredného Uhorska pod tureckým panstvom.
V tomto čase sa stalo územie južného Slovenska dejiskom väčších, či menších vojenských operácii, stretov a šarvátok.
Nuž a práve následné lúpežné vpády a nájazdy Turkov a ich spojencov Krymských Tatárov boli podnetom na budovanie tokajských pivníc v tufoch, ktoré sa začali opäť budovať ako úkryty pre ľudí a majetku.
Časom ich začali obyvatelia spomínaných obcí využívať ako pivnice na kvasenie a zretie vína.
Postupom času sa zistilo, že dlhoročné dozrievanie vína v tokajských pivniciach má mimoriadne priaznivé účinky na jeho chuť a celkovú kvalitu.
Väčšina pivníc bola vyhĺbená do vyvretej tufovej sopečnej horniny, ktorá celoročne udržiava štandardnú teplotu okolo 10 °C.
Tokajská tufová pivnica je špecifická predovšetkým tým, že dýcha a oproti bežným podzemným priestorom máva vyššiu teplotu (okolo 10° C) a nižšiu relatívnu vlhkosť (90 %).
Tieto pamiatky ľudovej architektúry majú vytesané podložie a murovanú konštrukciu.
Samozrejme sa tu nachádzajú aj pivnice, ktoré zatiaľ nepatria medzi národné kultúrne pamiatky, ale majú taktiež historickú hodnotu.
Tieto pivnice boli vytvorené v rozmedzí od 19. do 20. storočia.
V súčasnosti sa v všetkých obciach Tokajskej oblasti budujú nové pivnice, ktoré patria súkromným malopestovateľom viniča.
I keď tieto pivnice nemajú historický význam, priťahujú mnoho turistov nielen svojou veľkosťou, ale predovšetkým ponukou vín a zariadenými degustačnými miestnosťami.
Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto
Mapy
Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.