Lokalizácia: Volovské vrchy
Všeobecné informácie
Folkmarské sedlo tvorí hranicu a zároveň oddeľuje pohorie Volovských vrchov (podcelok Kojšovská Hoľa) od pohoria Čiernej hory (podcelok Bujanovské vrchy).
Toto významné turistické sedlo je súčasťou rozsiahlych Folkmarských lúk, ktoré odtiaľ siahajú až po obec Veľký Folkmar.
V sedle pri ceste je umiestnený kovový kríž, ktorý osadený do betónového podstavca s týmto mottom: „Zastaň, pútniku, na chvíľku malinkú, pozdvihni oči na horu, na krásy Folkmara, pozdrav svojho majstra Ježiša Krista Pána.“
Okolo tohto kríža rastú dve mohutné lipy.
Prevládajúcou drevinou lesných porastov je buk lesný a môžeme sa tu stretnúť aj s pôvodnou borovicou lesnou.
Môžeme tu nájsť lipu malolistú, javor mliečny, javor horský a jarabinu mukyňovú.
Bohaté je zastúpenie krovín, z ktorých sa tu nachádza baza čierna, jarabina vtáčia, bršlen európsky, zemolez obyčajný a ďalšie.
Skupinu plazov a obojživelníkov tu reprezentujú: jašterica obyčajná, jašterica živorodá, jašterica múrová, slepúch lámavý a vretenica severná.
Z vtákov sú v území najhojnejšie zastúpené spevavce, ako sú: ďateľ veľký, sýkorka belasá, brhlík lesný, skaliar pestrý, penica čiernohlavá, sedmohlások hájový a kolibkár čipčavý.
V menšej miere sú zastúpené dravce, z ktorých najčastejšie je vídať myšiaka lesného, sokola myšiara, jastraba krahulca, včelára lesného a niekedy aj orla skalného, ktorý nad územie občas zalietava.
Ďalej tu žije jeleň karpatský, daniel škvrnitý, srnec hôrny, sviňa divá, zajac poľný, králik divý, hlucháň obyčajný, tetrov obyčajný, jarabica poľná, sluka hôrna, rys ostrovid, líška obyčajná, mačka divá, jazvec lesný, kuna skalná, lasica obyčajná, veverica obyčajná, ondatra pižmová a jež východný.
Sedlo s rozsiahlymi okolitými lúkami a neďaleký Šibený hŕbok (610 m n.m.) ponúkajú krásne výhľady do blízkej krajiny, hlavne na neďaleký vrch Sivec (781 m n.m.), vrch Bradlo (618 m n.m.) s vyhliadovou Drienkovou skalou (550 m n.m.), obec Veľký Folkmár, na Ružínsku priehradu a na neďaleký Šibený hŕbok (610 m n.m.).
Taktiež nezalesnený Šibený hŕbok (610 m n.m.), na ktorom je umiestnený veľký drevený kríž a je tiež súčasťou Folkmarských lúk ponúka pekné výhľady na Folkmarské sedlo a jeho okolie.
Ďalej ponúka výhľady na Folkmarskú skalu z jej zalesnenej strany a na vrchy Sivec (781 m n.m.) a Bradlo (618 m n.m.) s vyhliadovou Drienkovou skalou (550 m n.m.).
Vzdialenosť medzi Folkmarskym sedlom a Šibeným hŕbkom je približne 700m.
Turistické informácie
Cez sedlo prechádzajú žltá turistická trasa a náučný chodník Folkmarská a Murovaná skala.
Severozápadným smerom sa po žltej turistickej trase dostanete na Folkmarskú skalu (915 m n.m.) .
Táto nenáročná trasa trvá približne 1,20 hod.
Juhovýchodným smerom sa po žltej turistickej trase dostanete do rekreačnej oblasti Ružín-Košické Hámre (nenáročná trasa trvá približne 2.10 hod.).
NCH Folkmarská a Murovaná skala má osem informačných tabúľ.
Východzí bod je v obci Kojšov a trasa končí v obci Veľký Folkmar.
Ako sa dostať na Folkmarské sedlo
Cez Folkmarské sedlo prechádza ním cesta II. triedy 547, ktorá začína v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov na križovatke s cestou I/19 a vedie cez mestské časti Džungľa a Sever.
Opúšťa mesto a pokračuje cez Košickú Belú do okresu Gelnica.
Nasleduje Veľký Folkmar, Jaklovce (križuje II/546), Margecany, Kluknava a Richnava.
Okolité Strediská a centrá
Mapy
Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.