Všeobecné informácie
Miesto, kde sa spája dolný úsek potoka Hrubša s riekou Hornád je nazývaný miestnym obyvateľstvom Medzi vodami.
Nachádza sa v doline Hornádu medzi obcami Kostoľany nad Hornádom a Družstevná nad Hornádom.
Zákutia tejto časti majú pralesný charakter s množstvom vŕbových a jelšových brehových porastov.
Hlavnými drevinami rastúcimi tu v okolí sú topoľ biely (Populus alba), vŕba krehká (Salix fragilis), vŕba biela (Salix alba), jaseň štíhly (Fraxinus excelsior), pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima) a jelša lepkavá (Alnus glutinosa).
Bohato zastúpené sú tiež kroviny, hlavne hlohy, plamienok plotný, svíb krvavý, bršlen európsky a brečtan popínavý.
Dolný úsek potoka Hrubša vyhľadávajú kačice divé, ktoré sa tu zdržujú v porastoch pálky a trstiny, kde si na jar ukladajú mláďatá.
Z ďalších vtákov sa tu vyskytujú najmä volavka popolavá, lyska čierna, bučiačik močiarny, rybárik riečny a rybárik obyčajný.
Obojživelníky vyskytujúce sa tu vyskytujú najmä skokan rapotavý a skokan zelený, z hmyzu je to okrem iných roháč obyčajný.
V dolnom úseku tečie potok Hrubša prirodzene a vytvára množstvo malebných zákutí, kde svojou hĺbkou poskytuje dobré možnosti pre život rýb.
Úsek od starého vodného mlyna v Kostoľanoch nad Hornádom, kde je koryto potoka regulované (bývalý mlynský jarok) až po miesto Medzi vodami je vhodný pre peších turistov a cykloturistov.
Pred ústim potoka Hrubša do Hornádu môžete vidieť pôvodný meander a zvyšok pôvodného toku.
Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto:
Mapy
Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.
Počasie