Podkategória: Múzeá
Lokalizácia: Slanské vrchy
Spravodaj Kam za pamiatkami smer Slanské vrchyPodkategória: Ostatné pamiatky
Lokalizácia: Slanské vrchy
Všeobecné informácie
V sedle Dargovský priesmyk (474 m n. m.) sa nachádza areál pamätníka nazývaný „Pamätník v Dargovskom priesmyku„, pozostavajucého zo súsošia pamätníka Oslobodenia a víťazstva, expozície osloboditeľských tankov a z pamätnej siene bojovej slávy.
Od 9. decembra 1944 do 18. januára 1945 tu prebiehali ťažké boje medzi vojskami nemeckého Wehrmachtu a Červenou armádou.
Prekonať Dargovský priesmyk sa Červenej armáde podarilo 18. januára 1945, keď nemecké vojská v dôsledku mohutnej sovietskej ofenzívy 4. ukrajinského frontu na Slovensku začali ustupovať na západ.
Červená armáda tu stratila v bojoch cez 3000 vojakov.
Straty Wehrmachtu boli s ohľadom na dobre vybudovanú obranu niekoľkokrát nižšie.
Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území bývalého Československa.
Pamätník a sieň bojovej slávy
Samotný Pamätník víťazstva ležiaci južne od hlavnej cesty bol odhalený pri príležitosti 10. výročia bojov o Dargovský priesmyk.
Súsošie je dielom akademického sochára Vojtecha Löfflera z Košíc.
Symbolizuje privítanie červenoarmejca východoslovenským ľudom, ktorý reprezentuje robotník a roľníčka.
Do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok východoslovenského kraja bol zapísaný dňa 26.6.1963 pod názvom „Pamätník oslobodenia východného Slovenska sovietskou armádou, situovaný na hranici chotárov obcí Košický Klečenov a Dargov“.
Pôvodne bol umiestnený v tesnej blízkosti hlavnej cesty.
Na súčasné miesto ho v súvislosti s výstavbou areálu premiestnili až v roku 1975.
Už z pôvodného názvu pamätníka vyplýva, že bol odhalený na počesť nielen padlým sovietskym vojakom v Dargovskom priesmyku, ale celkovo padlým sovietskym vojakom na území východného Slovenska.
Oficiálne tradovaný počet padlých 22 000, ktorým na pamiatku vznikol aj pridružený Ružový sad, je teda počet padlých sovietskych vojakov na území východného Slovenska, zodpovedajúci celkovému počtu pochovaných vojakov na cintorínoch Červenej armády v Michalovciach, Košiciach, Trebišove a Humennom.
Pamätník sa netýka Karpatsko-duklianskej operácie, nakoľko tá má svoje vlastné pietne miesto s priľahlými hromadnými hrobmi vo Svidníku.
V priestoroch siene bojovej slávy si možete pozrieť uniformy, zbrane, dokumenty a ďalšie artefakty.
Ako sa dostať na Dargovský priesmyk
Priesmykom vedie dôležitá cestná spojnica I/50 z Košíc do Michaloviec, ktorá je súčasťou medzinárodnej európskej trasy E50.
Pre peších turistov tu začína modrá turistická trasa, ktorá prechádza bývalým rekreačným strediskom Borda-kúpele a prechádza tadiaľ hlavná červená turistická trasa (súčasť medzinárodnej trasy EB).
Dargovom prechádza aj červená cykloturistická trasa a lyžiarska bežecká trasa.
Kontakt a objednávky návštev
Pamätník oslobodenia a víťazstva a Sieň bojovej slávy (Dargovský priesmyk) prešli dňom 1.novembra 2012 do správy Kultúrneho centra Abova, kultúrneho zariadenia KSK.
V prípade skupinovej návštevy Siene bojovej slávy (počas celého roka), prosíme svoju účasť nahlásiť 3 dni vopred na tieto kontakty:
Aktuálne otváracie hodiny a vstupné
Kontakt
KULTÚRNE CENTRUM ABOVA
Bidovce 206, 044 45
e-mail: kultura.abova@vucke.sk
tel. č.: 055/696 58 07
web: www.kulturaabova.sk
Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto:
Mapy
Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.